دسته‌بندی نشده

مراقبت از لاستیک خودرو

مراقبت از لاستیک خودرو

لاستیک خودرو را می‌توان یکی از اصلی‌ترین اجزای اتومبیل‌ها دانست که درصورت بروز مشکل در آن، می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات دیگر و همچنین باعث به وجود آمدن خطرات جانی و مالی گردد. به همین دلیل، بهتر است لاستیک ها از نظر شکل و کیفیت مرتبا مورد بازدید قرار گیرند .

– تنظیم باد لاستیک های خودرو

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مواردی که باید در لاستیک خودرو در نظر داشته باشید این است که همواره باید باد لاستیک را چک نمایید. تنظیم نبودن باد لاستیک می‌تواند تعادل وزن خودرو را به هم زده و باعث وارد شدن فشار بیش از حد به لاستیک بشود. همین مورد می‌تواند عامل فرسودگی سریع لاستیک باشد. زمانی که تایرها سرد هستند باد آنها را اندازه گیری کنید و در در فصول گرم سال زود به زود فشار باد تایر را کنترل کنید.

– جابجایی لاستیک ها

با توجه به اینکه لاستیک خودرو چه در جلو و چه در عقب ماشین به یک اندازه فرسوده نمی شوند در جا به جایی لاستیک خودرو این مسئله را باید در نظر داشت. به علت فشار زیادی که بر روی لاستیک های جلو موقع دور زدن، عبور از پیچ و وارد می شود لاستیک های جلو سریعتر از لاستیک های عقبی فرسوده می شوند.

در نتیجه جا به جایی لاستیک خودرو باید با توجه به میزان فرسودگی لاستیک ها باشد. درنتیجه برای مراقبت از لاستیک خودرو، لاستیک های جلو باید با لاستیک های عقب که فرسایش کمتری دارند به طور ضربدری جا به جا شوند.

– بالانس کردن لاستیک ها

بالانس نبودن چرخ‌ها می‌تواند از دلایل به وجود آمدن استهلاک بیشتر در لاستیک باشد. بالانس نبودن، علاوه بر این که می‌تواند بر سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو تأثیرات منفی بگذارد، تا حد زیادی باعث از بین رفتن لاستیک می‌شود. نشانه‌های بالانس نبودن لاستیک، لرزیدن فرمان، به‌خصوص در سرعت‌های بالا است. توصیه می‌شود که هر ۱۵ الی ۲۰ هزار کیلومتری که با یک لاستیک طی کردید، لاستیک ها را بالانس کنید.

– بازدید آج لاستیک ها

یکی از شرایط نگهداری لاستیک خودرو توجه به آج آن است، زیرا مناسب نبودن آج لاستیک خودرو میزان اصطکاک با جاده را خصوصاً در هوای بارانی کاهش داده و درنهایت ممکن است لغزش و سرخوردگی را در پی داشته و احتمال تصادف بالا می رود. پس برای مراقبت از لاستیک خودرو حتماً آج تایرها را در نظر داشته باشید.

– میزان فرمان

میزان نبودن فرمان هم یکی از دلایلی است که می‌تواند باعث وارد شدن فشار بیش از حد به لاستیک شود. اگر فرمان خودرو از حد طبیعی سفت تر است یا خودرو به یک سمت کشیده می شود، . در میزان فرمان مشکل وجود دارد. به طور معمول هر ۵۰ هزارکیلومتری که با خودرو طی می‌کنید، باید برای تنظیم فرمان اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *